EGR İptali

EGR (Exhaust Gas Return) Eksoz Gazı Geri Çevrim Sistemi

EGR (Exhaust Gas Return) Eksoz gazı geri çevrim sisteminın kısaltmasıdır. Motorların NitrojenOksit gazı salınımını azaltmak adına gelitirilmiş ve hemen her motorda uygulanmıştır. Sistem, yanmış eksoz gazını tekrar motora çevirmek ve motorun soluduğu temiz havayı bozup yanma kalitesini düşürme prensibiyle çalışır. Sadece motor rolantide ve düşük devirlerde, yani siz güce ihtiyaç duymuyorken devrededir. Gaza biraz fazla basıltığınızda veya 2000-2500rpm i geçtiğinizde tamamen kapanır.

Bu sistemin en büyük handikapı tekrar motora soktuğu yanmış eksoz gazı ile Motorun karter havalandırmasından gelen yağ buharı birleşip Emme manifolduna çamur kıvamında Karbon birikimi oluşturmasıdır. Bu karbon birikimi kalitesiz akaryakıt ve motor yağı kullanımı sonucu çok daha fazla olabilir. Ve zamanla motor hava alamaz boğulur.

EGR Arıza Kurum Bu durum, günümüz gelişmiş dizel motorların Elektronik EGR Valflerini hızla bozar.  EGR Valfi iptali Bu valfler pahalı parçalardır ve sık sık değiştirmek kullanıcıya külfet oluşturur.

 

EGR İptali Merak Edilen Sorular?

 

  • Egr iptali yazılım ile oluyor mu? Artık araçları(Bazıları hariç)kaput kaldırmadan yazılımla iptal etmek mümkün 
  • Egr iptalinin bana ne gibi dezavantajları olur? Egr varlığı dert yokluğu fayda getirir.Egr zamanla dolar ve zift gibi yapışır çok ciddi zararlara yol açar. Egr iptal edilmezse araç zamanla kurum bağlmaya başlar,motor ömrünü etkiler vsvs.Ülkemizdeki mazot kalitesini görüp egr iptal etmemek arabayı öldürmek demektir. Egr üniversitelerde tez olmuş ve zararları tespit edilmiş bir sistemdir.  
  • Yazılım ile ptal edilmez ise muayene esnasında problem çıkar mı? Egr iptal edilince nox salınımı artar ama tr standartlarında bu muayene için sıkıntı çıkarmaz.Mekanik iptali bile yapılsa muayene sırasında zaten anlaşılmaz “Kısacası zaman kaybetmeden iptal et”
  • Egr iptali yapılırsa araç muayeneden geçer mi ? Evet geçer.